Практичний аспект на прикладі Київського слідчого ізолятора.
Згідно зі статтею 12 Закону України «Про попереднє ув’язнення» особі, взятій під варту, гарантується право на правову допомогу, конфіденційні юридичні консультації із захисником (захисниками) у кримінальному провадженні, адвокатом (адвокатами).
Для отримання побачення із ув’язненим адвокат (захисник) повинен в той же день звернутись із заявою на ім’я керівника СІЗО про надання такого побачення.
Заяву з доданими копіями документів необхідно подати до відділу оформлення перепусток, що знаходиться ліворуч від центрального входу в Київський СІЗО. Слід звернути увагу, що у звичному режимі вікно працює з 9-00 до 17-00, після чого приміщення на деякий час зачиняється. Однак до СІЗО можна потрапити і після 17-00. У разі наявності відвідувачів, через деякий час виходить черговий працівник, який приймає заяву та видає перепустку.
Біля вікна оформлення перепусток потрібно також заповнити вимогу на виклик.
(розмір для друку: 10х15 см.)
Протягом близько 5 хв уточнюються дані, заява з вимогою реєструються та разом з перепусткою (електронна картка) видаються адвокатові.
З отриманими документами та перепусткою адвокат через центральний вхід (прохідну), скориставшись електронною карткою-перепусткою, проходить на територію СІЗО. При цьому, в адвоката на прохідній вилучається мобільний телефон та інші гаджети з можливістю доступу до стільникового зв’язку чи мережі Інтернет (натомість видається номерний жетон).
Надалі адвокат залишає речі (окрім матеріалів, необхідних для роботи з клієнтом) у камері схову та проходить сканування за допомогою спеціального обладнання на предмет наявності заборонених речей і предметів.
Після реєстрації у книзі відвідувачів адвокат потрапляє у внутрішній двір СІЗО.
Ліворуч від виходу з прохідної металеві сходи ведуть на 2-й поверх до канцелярії СІЗО.
Пройшовши повз арку (ліворуч), скориставшись карткою-перепусткою, ви потрапляєте на чергову прохідну, де видають чергову перепустку, вилучивши електронну картку-перепустку та посвідчення адвоката.
Надалі потрібно сходами піднятися на другий поверх до приміщення адміністративної частини (ліворуч), пройти через ґрати (двері) до вікна, куди подати зареєстровану Вами заяву з вимогою про виклик. Після подачі заяви — очікувати клієнта у коридорі адміністративної частини за ґратами.
З особистої практики відвідування, термін очікування («підйому») клієнта — від 30 хвилин до декількох годин. Це може залежати як від проведення можливих режимних заходів, зокрема: прогулянка, огляд, обхід камер тощо, так і від особистого ставлення до Вас працівників СІЗО. Тому, якщо на вікні, наприклад, не сподобається Ваш тон спілкування, то у Вас буде достатньо часу для вивчення матеріалів чи перечитування КПК.
Також, не варто приходити одразу зранку, оскільки приблизно до 10-ї ранку проходить обхід та огляд камер. Ув’язнені протягом цього часу не виводяться на побачення.
Після доставки (підйому) клієнта, вас викличуть та нададуть кімнату для зустрічі.
Після зустрічі – все у зворотному порядку: відмітка часу перебування на побаченні на вікні, обмін паперової перепустки на посвідчення та електронну перепуску, електронної перепустки та жетона – на телефон. Не забувайте речі у камері схову!
При цьому, якщо виходитимете з СІЗО близько 17-00, то це теж може зайняти значний проміжок часу, оскільки в цей час закінчується робочий день працівників адміністрації СІЗО, а прохідні мають деякі особливості (зокрема: можливе одночасне перебування в певних зонах не більше 3-х осіб, одночасний режим роботи на вхід і вихід, електронні замки дверей блокуються під час відкривання в’їзних воріт, та ін.). Як жартують у зв’язку з цим самі працівники СІЗО: «Потрапити сюди набагато легше, ніж вийти».
У середньому на 60-хвилинну зустріч з клієнтом у СІЗО розраховуйте 2-3 години.